Okulary górskie - co musisz o nich wiedzieć?

Okulary górskie to niezbędny element każdej podróży trekkingowej. Chronią nasze oczy, co jest szczególnie istotne przy wyższych wysokościach oraz mocniejszym nasłonecznieniu. Czym się kierować wybierając okulary w góry? Jakie są rodzaje, filtry i kolory? Przeczytaj nasz artykuł przed zakupem!

Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym się kierować wybierając okulary górskie?
 2. Rodzaje okularów w góry i kategorie soczewek
 3. Okulary trekkingowe - filtry i kolory
 4. Okulary górskie Brandon White marki Fendal Eyewear

Czym się kierować wybierając okulary górskie?

Nadszedł czas wymarzonego urlopu. Wybierając wyprawę w góry sporządzamy listę niezbędnych rzeczy do zabrania. Na górze listy są okulary przeciwsłoneczne przystosowane do podróży trekkingowych. Ze względu na rosnącą popularność podróży w góry, oferta okularów na szczyty jest szeroka i zróżnicowana.

Decydując się na zakup należy zwrócić uwagę na kilka elementów okularów:

 • kategorie soczewek
 • atesty
 • moc filtra UV
 • kolor
 • rodzaje filtra
 • kształt i budowa
 • marka

Niezależnie czy decydujemy się na wyprawę w Tatry czy Himalaje, okulary przeciwsłoneczne górskie pozwolą nam chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego warto wybierać produkty sprawdzonych marek, które gwarantują wysoką jakość prezentowanych okularów.

Okulary w góry z filtrem UV i polaryzacją u kobiety, która jeździ na nartach na białym stoku w słońcu

Rodzaje okularów w góry i kategorie soczewek

Prawdziwe okulary górskie w markowych sklepach stacjonarnych i internetowych posiadają atesty takie jak ISO 9001:2000, EN 166:2001 oraz 89/686/EWG. Dodatkowo każda para ma oznaczenie cyfrowe kategorii soczewek, dzięki czemu możemy dopasować do swoich potrzeb idealne okulary przeciwsłoneczne.

Kategorie soczewek 

 • Kategoria 0 - soczewki przezroczyste, przepuszczające 80-100% światła, przeznaczone do użytkowania po zmroku, stosowane przy słabym oświetleniu, przeciwpyłowe.
 • Kategoria 1 - soczewki o jasnej barwie szkieł, przepuszczające 43-80% światła, przeznaczone do użytkowania w pochmurne dni, stosowane podczas pieszych lub rowerowych wycieczek.
 • Kategoria 2 -  soczewki o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu, przepuszczające 18-43% światła, przeznaczone do użytkowania przy zmiennych warunkach pogodowych.
 • Kategoria 3 – soczewki uniwersalne o brązowych lub niebieskich szkłach, przepuszczające 8-18% światła, przeznaczone do użytkowania na plaży w słoneczne dni oraz zimowych wypraw trekkingowych w niskie i średnie góry takie jak Bieszczady, Pieniny czy Sudety. To najczęściej występująca kategoria soczewek z najszerszą ofertą okularów przeciwsłonecznych na rynku.
 • Kategoria 4 - soczewki o szarych lub bardzo ciemnych szkłach, przepuszczające 3-8% światła, przeznaczone do użytkowania w górach wysokich, w tym wspinaczki himalajskiej i alpejskiej, wędrówkach po lodowcach, jazdy na nartach. Większość par okularów przeciwsłonecznych w tej kategorii jest zaprojektowana z wysokiej jakości materiałów oraz jest odporna na uszkodzenia.

Okulary trekkingowe u mężczyzna o jasnych włosach z niebieskim plecakiem, który spogląda na góry i jeziora w Norwegii

Okulary trekkingowe - filtry i kolory

Okulary w góry posiadają różne kolory oraz filtry chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Każdy z nich podobnie jak w przypadku kategorii soczewek, posiada indywidualne właściwości oraz miejsce przeznaczenia użytkowania.

Rodzaje filtrów

 • Filtr polaryzacyjny – najczęściej występujący w markowych okularach, najlepszy dla miłośników sportów zimowych oraz rowerzystów górskich. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją chronią oczy przed światłem odbijanym od śniegu, piasku oraz tafli wody (o tym czym jest polaryzacja przeczytasz w naszym oddzielnym artykule).
 • Filtr fotochromatyczny – najbardziej uniwersalny, również wskazany dla pasjonatów nart, snowboardu czy jazdy na rowerze. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem fotochromatycznym dostosowują się do warunków atmosferycznych i natężenia światła.
 • Filtr UV 400 – zazwyczaj występuje razem z filtrem polaryzacyjnym, stanowi ochronę dla wszystkich rodzajów szkodliwego promieniowania. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400 pomogą chronić oczy w każdym miejscu, niezależnie od natężenia światła i warunków pogodowych.

Okulary górskie z filtrem UV i polaryzacją w białych oprawkach i przeźroczystych soczewkach

Rodzaje kolorów

Kolory szkieł, podobnie jak kategorie soczewek jest istotny w związku z celem naszej wyprawy lub aktywności. Każdy kolor okularów przeciwsłonecznych w góry jest dostosowany do warunków atmosferycznych oraz poziomu promieni słonecznych.

 • Kolor żółty - odpowiednie w czasie pochmurnej pogody, przy słabszym świetle. Okulary trekkingowe z żółtymi soczewkami zwiększają kontrast.
 • Kolor różowy - odpowiednie w czasie pochmurnej pogody, przy małym natężeniu światła. Okulary górskie z różowymi soczewkami pomagają wyostrzyć widzenie i lepiej widzieć szczegóły.
 • Kolor zielony - odpowiednie w czasie pochmurnej pogody, są odporne na zmiany natężenia światła. Okulary przeciwsłoneczne z soczewkami zielonymi zwiększają ostrość widzenia.
 • Kolor szary - odpowiednie w każdą pogodę, również zmienną, są najczęściej wybierane przez miłośników gór ze względu na brak ingerencji w barwy.
 • Kolor brązowy – odpowiednie w każdą pogodę, również na mocne słońce, co najczęściej wybierane przez plażowiczów oraz osoby aktywnie uprawiające sporty wyczynowe, w tym biegi czy rowery.

Okulary górskie Brandon White marki Fendal Eyewear

Okulary górskie przeciwsłoneczne Brandon TR 528 marki Fendal Eyewear są wyposażone w niebieskie soczewki z filtrem UV400, polaryzacją, oraz kategorią soczewek numer 3. To najlepszy wybór dla osób, które planują wyprawę trekkingową w góry. Niezależnie od celu wycieczki, okulary w góry Brandon TR 528 pozwolą w pełni chronić Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz gwarantują wysoką jakość wykonania. Dzięki okularom Brandon TR 528 żaden szczegół niezwykłych widoków górskim Cię nie ominie. Możesz być pewien, że fachowo zadbamy o Twoje oczy!

Okulary górskie przeciwsłoneczne model Brandon AT528 marki Fendal Eyewear z białymi oprawkami i niebieskimi soczewkami