Jak poprawnie dobrać okulary do twarzy?

Wybór odpowiednich oprawek wcale nie jest łatwy, zwłaszcza że w każdym salonie optycznym czeka wiele różnych modeli. Jak spośród nich wybrać coś dla siebie? Jak poprawnie dobrać okulary do twarzy? Mamy kilka wskazówek, które mogą ułatwić Ci zadanie! Chciałbyś je poznać? W takim razie koniecznie zapoznaj się z treścią naszego artykułu!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Wybieramy okulary - od czego zacząć?
  2. Jakie są kształty twarzy?
  3. Jak określić kształt twarzy?
  4. Jakie okulary wybrać przy danym typie twarzy?

Wybieramy okulary – od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy czeka nas wybór okularów korekcyjnych, czy okularów przeciwsłonecznych, to nigdy nie należy sięgać po przypadkowe modele. Jeśli to zrobimy, to niestety nie będziemy zadowoleni z zakupu, a tego na pewno byśmy nie chcieli, bo okulary mają dopełnić naszą stylizację i pasować do nas. Jak w takim razie zabrać się za wybór? 

Jeśli będziemy szukali skutecznego sposobu na to, jak dobrać okulary do twarzy, to naszym pierwszym krokiem będzie określenie jej kształtu. Po co nam to? Dzięki temu, że określimy swój kształt twarzy, to będziemy wiedzieli, jakie dokładnie oprawki mogą do nas pasować i zawęzimy pole poszukiwań, a to sprawi, że nie tylko zaoszczędzimy sobie sporo czasu, ale zawsze sięgniemy po odpowiednie rodzaje okularów. 

okrągłe okulary przeciwsłoneczne na podłużnej twarzy kobiety o jasnej karnacji z brązowymi włosami

Jakie są kształty twarzy?

Jeśli poświęcimy chwilę na sprawdzenie podstawowych kształtów twarzy, to dojdziemy do wniosku, że jest ich kilka: twarz okrągła, twarz kwadratowa, twarz owalna, twarz trójkątna oraz twarz podłużna.

Twarz okrągła

Pierwszy z nich to twarz okrągła, która charakteryzuje się wydatnymi policzkami i zaokrąglonym podbródkiem. Twarz okrągła nie ma wyraźnie zaznaczonych kości policzkowych, czy linii żuchwy. Najczęściej jest też krótka i stosunkowo szeroka.

Twarz kwadratowa

Kolejnym typem jest twarz kwadratowa. W tym przypadku mamy do czynienia z typem twarzy, który cechuje się wyrazistymi, kanciastymi rysami. Twarz kwadratowa jest podłużna, ma silnie zaznaczoną szczękę oraz prosty kształt. Co więcej, to dla kwadratowej twarzy charakterystyczne są również wystające kości policzkowe oraz niskie czoło.

okulary prostokątne na podłużnej twarzy mężczyzny o jasnej karnacji i ciemnych włosach

Twarz owalna

Twarz owalną chyba chciałby posiadać każdy, ponieważ uznawana jest za idealny kształt twarzy. Jej kontury są miękkie, a najszerszą częścią twarzy są policzki.

Twarz trójkątna

Twarz o typie trójkątnym wydaje się długa i pociągła. Dla niej charakterystyczne jest niskie czoło oraz wąski podbródek.

Twarz prostokątna

Ostatni typu twarzy to prostokątny, który jest dłuższy niż szerszy. Co więcej, twarz o typie prostokątnym charakteryzuje się wysokim czołem, a także szerokim i dość kanciastym podbródkiem.

Jak określić kształt twarzy?

Kształt twarzy możemy określić samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne działania to do wyboru mamy dwa sposoby, które sprawią, że szybko ustalimy, jaki mamy kształt twarzy i jak dobrać okulary. Pierwszy polega na zrobieniu sobie selfie w związanych włosach. Drugi wymaga wykorzystania pomadki i lustra. Należy stanąć przed lustrem na wprost i z pomocą szminki odrysować kontur twarzy na jego powierzchni. Później na podstawie kształtu, jaki powstał, możemy określić, czy nasza twarz jest trójkątna, okrągła, kwadratowa, czy podłużna.

okrągłe okulary na podłużnej twarzy kobiety o długich, ciemnych włosach w niebieskiej koszuli na srebrnej ścianie

Jakie okulary wybrać przy danym typie twarzy?

Skoro już wiemy, jaki tym twarzy mamy, to bez trudności możemy przejść do wyboru odpowiednich oprawek. Jak dobrać coś dla siebie? 

Okulary do okrągłej twarzy

Idealne okulary do okrągłej twarzy to takie, które wyszczuplają. Dlatego, jeśli mamy właśni taki typ twarzy, to warto zainteresować się oprawkami kwadratowymi, prostokątnymi lub kanciastymi. Na pewno warto też zainteresować się okularami typu kocie oczy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie sięgać po zbyt grube oprawki, ponieważ one dodadzą twarzy szerokości. Lepszym wyborem będą delikatne oprawki.

Okulary do owalnej twarzy

Posiadanie owalnej twarzy to wielkie szczęście, ponieważ w tym przypadku można sięgnąć praktycznie po każdy fason. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze, to by okulary do owalnej twarzy nie miały zbyt szerokich oprawek. Co więcej, warto również dopilnować, aby oprawki nie wystawały poza najszerszą część twarzy. Pozostałe kwestie są kwestią gustu, czy chęci sięgnięcia po coś oryginalnego.

okulary męskie z ciemnymi soczewkami do twarzy prostokątnej mężczyzny opalonego i uśmiechniętego z zarostem

Okulary do kwadratowej twarzy

Kwadratowa twarz jest bardziej wyrazista, więc najlepiej postawić na oprawki, które nieco złagodzą jej ostre rysy. Dlatego, gdy będziemy sięgali po okulary do kwadratowej twarzy, to warto zainteresować się modelami okrągłymi i owalnymi. W tym przypadku można już sięgnąć po grube i szeroki oprawki, a należy unikać wąskich i kwadratowych, ponieważ jeszcze wydłużą twarz. 

Okulary do trójkątnej twarzy

Do trójkątnego kształtu twarzy pasują okulary, które odwrócą uwagę od górnej części twarzy. Dlatego, gdy będziemy chcieli nabyć  okulary do trójkątnej twarzy, to powinniśmy sięgnąć po modele o okrągłym lub owalnym kształcie. Świetnie będą wyglądały okulary z bardzo cienkimi oprawkami, jak również te, które są ich pozbawione.

Okulary do podłużnej twarzy

Mając twarz podłużną, należy unikać okularów kanciastych, prostokątnych oraz tych, które mają mocno zarysowane krawędzie, czyli np. typu kocie oczy. Za to dobre okulary do podłużnej twarzy to modele owalne, czy okrągłe. Na pewno dobrym wyborem będą też okulary typu aviatory z cienkimi oprawkami i lekką konstrukcją, które już od pewnego czasu cieszą się niezwykłą popularnością.